Նիդերլանդների Թագավորության Սենատի նախագահի ելույթը ՀՀ Ազգային ժողովի հերթական նիստում
«Հարգելի պարոն նախագահ, Ազգային ժողովի հարգելի անդամներ, ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր լինել այստեղ՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի լիագումար նիստերի դահլիճում:
Ցանկանում եմ անկեղծ շնորհակալություն հայտնել նախագահ Արա Բաբլոյանին այս հնարավորությունն ընձեռելու համար: Ինձ համար, որպես խորհրդարանի նախագահի, մեծ պատիվ է մեկ այլ երկրի խորհրդարանում ուղերձով հանդես գալու հնարավորությունը:
Հարգելի պարոն նախագահ, Ազգային ժողովի հարգելի անդամներ, հնարավոր է, որ Հայաստանում դրախտի լինելը հիմնված է եղել հին քարտեզների եւ աստվածաբանական արձանագրությունների կամ հայկական բնաշխարհի դրախտային գեղեցկության վրա: Հայտնի անգլիացի բանաստեղծ լորդ Բայրոնը համոզված էր դրանում: «Եթե Սուրբ գիրքը ճիշտ է հասկացվում,-գրել է նա 1886 թվականին,-ապա դրախտը եղել է հենց Հայաստանում»:
Ես թողնում եմ երկրային դրախտի տեղանքի քննարկումն աստվածաբաններին, սակայն ես գիտեմ, որ Հայաստանը մեծ եւ կարեւոր դեր է խաղացել քրիստոնեության պատմության մեջ:
301 թվականին Հայաստանն աշխարհում առաջին երկիրն է եղել, որն ընդունել է քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն Տրդատ Երրորդ թագավորի օրոք, ով առավել հայտնի է որպես Տրդատ Մեծ: Էջմիածնի տաճարը, որը կառուցել է Տրդատ Երրորդ թագավորը, համարվում է աշխարհի հնագույն տաճարներից մեկը: Ինձ համար մեծ պատիվ է, որ վաղը կարող եմ այցելել այս տպավորիչ եւ պատմական տաճարը :
Բայց սա ամենը չէ: Հայաստանը համարվում է աշխարհի հնագույն երկրներից մեկը: Վաղ քաղաքակրթություններն առաջացել են քրիստոնեությունից 4000 տարի առաջ եւ աշխարհին հայտնի ամենահին կաշվե կոշիկը, եւ գինեգործության կարասները հայտնաբերվել են ձեր երկրում:
Հայաստանին հաճախ վերաբերվում են որպես «քաղաքակրթության օրրանի»: Ես իսկապես գիտակցում եմ, որ կանգնած եմ պատմական հողի վրա:
Հարգելի պարոն նախագահ, Ազգային ժողովի հարգելի անդամներ, այժմ՝ 2017 թվականին, մենք այստեղ ենք: Մենք ապրում ենք բարդ աշխարհում, որտեղ ահաբեկչությունը, ապատեղեկատվությամբ հիբրիդային հակամարտությունները, կիբեր պատերազմները եւ կլիմայական փոփոխությունները գերիշխում են մամուլի էջերում: Ուժերի հարաբերակցությունը փոխվում է, ի հայտ են գալիս նոր սպառնալիքներ, ինչպես նաեւ՝ նոր հնարավորություններ մեր երկրների համար:
Երբեմն այնպիսի զգացողություն է, կարծես աշխարհի գերտերություններն են որոշում գետի ուղղությունը: Թվում է, թե մենք ենթարկվում ենք մեզ շրջապատող գերտերությունների կամքին:
Չնայած սա որոշ չափով կարող է ճշմարիտ լինել, մենք չպետք է մոռանանք, որ միջին չափի երկրներն իսկապես կարող են նշանակալի դեր խաղալ: Մենք չպետք է մոռանանք, որ միջին չափի երկրները, ինչպիսիք են Հայաստանը եւ Նիդերլանդները, գտնվում են բացառիկ դիրքերում. կամուրջ լինելու յուրահատուկ դիրքերում: Նրանք կամուրջ են շահերի միջեւ, կամուրջ են գերտերությունների միջեւ, իսկ Հայաստանը կամուրջ է Արեւելքի եւ Արեւմուտքի միջեւ :
Հայաստանը յուրահատուկ դիրք ունի պատմական, աշխարհագրական եւ քաղաքական առումներով, որպեսզի որպես կամուրջ հանդես գա մի կողմից Եվրամիության միջեւ, իսկ մյուս կողմից՝ Ռուսաստանի եւեվրասիական այլ երկրների միջեւ: Ես իսկապես հույս ունեմ, որ Հայաստանին կհաջողվի հետագայում իրականացնել այս դերը՝ ի շահ հայերի եւ ի շահ բոլորիս, որքան էլ այն դժվար լինի:
Հարգելի պարոն նախագահ, Ազգային ժողովի հարգելի անդամներ, Նիդերլանդների Թագավորության Սենատը միջխորհրդարանական համագործակցության երկարամյա ավանդույթ ունի: Մենք համոզված ենք խորհրդարանների միջեւ երկխոսության եւ խորհրդարանական դիվանագիտության կարեւորության հարցում:
Միջխորհրդարանական համագործակցությունը, ինչպես օրինակ Եվրոպայի խորհրդում, կարող է նոր հնարավորություններ ընձեռել.այն կարող է նպաստել բարելավված փոխըմբռնմանը եւ խթանել երկրների միջեւ բարիդրացիական փոխհարաբերությունները: Ահա թե ինչու ինձ համար հաճելի է Հայաստան այցելելը: Ես անհամբեր սպասում եմ հետագա երկու օրերին, երբ բազմաթիվ հանդիպումներ կունենամ երեւելի մարդկանց հետ, ինչպես նաեւ կտեսնեմ ձեր գեղեցիկ երկիրը:
Կրկին շնորհակալություն եմ հայտնում, որ այսօր հնարավորություն ունեցա ուղերձով դիմելու ձեզ: Ինձ համար հաճելի եւ մեծ պատիվ է այստեղ գտնվելը»:

Speech by the President of the Senate of the Kingdom of The Netherlands at the Regular Sitting of the RA National Assembly
“Dear Mr. President, dear members of the National Assembly,
It is a great honour to be here today and to stand here in the plenary hall of the National Assembly of the Republic of Armenia.
I would like to thank President Babloyan wholeheartedly for giving me this privilege. As a President of Parliament, the opportunity to address the parliament of another country is an immense honour.
Dear Mr. President, dear members of the National Assembly,
It might be based on old maps and theological records, or just on the paradisiacal beauty of the Armenian landscape. But Lord Byron, the famous English poet, was sure of it: ‘If the Scripts are rightly understood,’ he wrote in the year 1886, ‘it was in Armenia that paradise was placed.”
I leave the discussion on the location of the terrestrial Paradise for the theologians, but what I do know is the great and important role Armenia has played in the history of the Christian religion.
In the year 301, Armenia was the first country in the world to adopt Christianity as a state religion under King Tiridates III, better known as the Great. The Etchmiadzin Cathedral he built is considered to be the oldest cathedral in the world. I feel truly privileged to be able to visit this impressive and historical cathedral tomorrow.
But that is not all. Armenia is considered to be one of the oldest countries in the world. Early civilisations date back to 4000 BC and the world’s earliest known leather shoe and the earliest known wine-producing facility were discovered in your country.
Armenia is often referred to as the ‘cradle of civilisation.” I truly do realise that I am standing on historic grounds.
Now here we are, in the year 2017. We live in a complicated world in which terrorism, hybrid conflicts with desinformation and cyber warfare, and climate change dominate the newspapers. Power balances are shifting, new threats but also new opportunities appear to our countries.
Sometimes it might feel like the greater powers of this world determine the direction of the river. It might feel like we are subjected to the will of the big countries that surround us.
Although this might be true to a certain extent, we must not forget that middle-sized countries indeed can play a meaningful role. We must not forget that middle-sized countries like Armneia and The Netherlands are in a unique position. A unique position to be a bridge. A bridge between interests, a bridge between powers, a bridge between, in the case of Armenia, the East and the West.
Armenia has the unique position, historically, geographically and politically, to function as a bridge between the European Union on the one hand and Russia and other Eurasian countries on the other. I do hope Armenia will further develop playing this role, difficult as it may be, to the benefit of the Armenians, to the benefit us all.
The Senate of the Kingdom of The Netherlands has a long tradition of inter-parliamentary cooperation. We are convinced of the value of dialogue between parliaments and the importance of parliamentary diplomacy.
Inter-parliamentary cooperation, like in the Council of Europe, can offer new opportunities. It can lead to improved mutual understanding. And it can truly contribute to foster good relationships between countries.
That is why I am delighted to visit Armenia. I am very much looking forward to the next couple of days in which I will meet multiple interesting and notable people and will see more of yoru beautiful country.
Thank you once again for this extraordinary opportunity to address you today. It is a pleasure and a privilege to be here.”